Sport Zielona Góra
Trasa rowerowa nad Odrę do Pomorska
10 lipca 2017
0
, , , , , , ,

Kolejna ładna niedziela, zatem czas na kolejne rowerowe kilometry! Tak już jest, że jak tylko mamy wolną niedzielę i gdy pogoda na to pozwala, wskakujemy na dwa kółka i ruszamy tam gdzie zielono, cicho i spokojnie. Tym razem trasa rowerowa nad Odrę do Pomorska, czyli Las Odrzański, przystań na Odrze, przeprawa w Pomorsku i Łężyca.

Trasa rowerowa nad Odrę

Startujemy z ul. Sulechowskiej i kierujemy się ścieżką rowerową w kierunku Chynowa. Przejeżdżamy na wprost przez Rondo Rady Europy i po kilkuset metrach wjeżdżamy na ul. Truskawkową. Mijamy sklep Lewiatan po lewej stronie i jedziemy w stronę stadionu piłkarskiego (po prawej). Drogą asfaltową jedziemy do Krępy. Tutaj koło Gminnej Biblioteki Publicznej skręcamy w lewo. Drogą dojeżdżamy do Oderwaldu – Lasu Odrzańskiego.

Ta leśna kraina jest pełna ciekawych zakątków i wiąże się z nią nielada historia. Jest to teren starorzecza, gdzie wieki temu Odra wiła się niczym węgorz w wiadrze, by następnie w wieku XVIII popłynęła nowym, pojedynczym kanałem. To miejsce tętniło życiem! Stawy wokoło Odry były celem weekendowych wycieczek, została wybudowana i dodatkowo po czasie rozbudowana restauracja. Niestety nic po wojnie po niej nie zostało.  A szkoda. Póki co pozostało nam się cieszyć dębowymi alejami, stawami i zielenią!

Więcej o Oderwaldzie – http://www.gazetalubuska.pl/turystyka/art/7891338,tajemnicze-i-niezwykle-miejsca-w-naszych-lasach-odra-wila-sie-jak-zmija,id,t.html

Kierujemy się nad Przystań Zielona Góra – Krępa (cały czas prosto). Miejsce znane wędkarzom, ale często także odwiedzane przez rowerzystów i pary podczas romantycznych schadzek. Na wymurowanej przystani można przystanąć i wlepić wzrok w Odrę. Trzeba uważać, aby nie spędzić tutaj kilku godzin. Rzeka potrafi zahipnotyzować! I niech Was nie zdziwią kąpiące się w rzece krowy. Na drugim brzegu są ich pastwiska.

Cofając się dojeżdżamy do wału przeciwpowodziowego. Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż Odry do Pomorska. Wały są dość porośnięte, ale ścieżki na nich wydeptane/wyjechane pozwalają bez większych problemów jechać do przodu. Natrafimy na nieczynny most, kilka stawów/jeziorek, możemy zerkać na rzekę. Warto zrobić sobie kilka przerw, poobserwować, porobić zdjęcia, nacieszyć oczy.

Pomorsko

Gdy już dojedziemy do przeprawy promowej możemy przejechać na drugi brzeg Odry. Jeśli nie mamy tego w planie, to wjeżdżamy na drogę asfaltową i jedziemy w kierunku miejscowości Wysokie. Droga wśród pól, bez większego ruchu.

W Wysokiej czeka nas natomiast dość spory podjazd. Zajmie nam on chwilę, trochę nas zmęczy, ale gdy go pokonamy to już prawie bez żadnych dodatkowych wyzwań dojedziemy do Łężycy. Stąd już blisko do Trasy Północnej.

Na Rondzie Stefana Batorego skręcamy w lewo i ścieżką rowerową dojeżdżamy do Ronda Rady Europy. Tutaj w prawo i kończymy naszą wycieczkę!

Trasa rowerowa nad Odrę do Pomorska nie jest mocno wyczerpująca a potrafi widokami pozytywnie naładować. Śmiało można ją przejechać z dziećmi (choć podczas jazdy na wale trzeba bardziej uważać).

Podsumowanie:

Dystans: ok. 30 km

Czas: z przerwami – ok. 3 h

Stopień trudności: średni (ze względu na dystans)

O autorach

..bo jest nas dwoje

Najpierw wypadałoby się przedstawić... No ale, że Dziki Zachód rządził się swoimi prawami, albo ich brakiem, to my także będziemy działać na opak. Póki nas poznacie, zakochacie się na nowo lub po raz pierwszy w Zachodzie Polski.

Polecane

/ To powinno Ci się spodobać

IMG-7689

Zielonogórskie lumpeksy - część 3

Kolejna ładna niedziela, zatem czas na kolejne ro...

Czytaj więcej
Kuba Brychcy

Nasze TOP zielonogórskie usługi

Kolejna ładna niedziela, zatem czas na kolejne ro...

Czytaj więcej
SteakHouse Rock'n BEEF

Jak steak, to koniecznie SteakHouse Rock’n BEEF

Kolejna ładna niedziela, zatem czas na kolejne ro...

Czytaj więcej